Otse põhisisu juurde

17.-21. nädal: 19.06-22.07

 Edasi jäi üle lihtsalt nautida Portugali ja suve. 19. juunil tegime poolakaga veel ühe surfamiskatse ja järgmisel päeval tegime kogu ühikagängiga viimase suure õhtu linna peal, sest esimesed meist pidid juba jaanipäeva paiku ära lendama. 


21.-23. juuni veetsin ülikoolilinnas Coimbras, paaritunnise rongisõidu kaugusel. Teel sinna sain sõita kiirrongiga, mis oli väga äge kogemus, kahjuks ei ole Portugali raudteede seisukord piisavalt hea, et rong oleks saanud rohkem kui väikse lõigu 220 km/h sõita. Ööbimiseks kasutasin Pousada da Juventude’i, väga mõistliku hinnaga noortehosteli. Coimbras veetsin kaks ja pool päev, kuigi oleks võinud rohkemgi, sest linn puges kiiresti südamesse, võimalik ka et tänu rohketele paralleelidele Tartuga. Coimbra oli meeldivalt kompaktne, tänu Portugali vanimale ja parimale ülikoolile igati tudengihõnguline, maalilise (ja vahelduseks normaalses suuruses) jõe kaldal, mis andis võimaluse ujuda magedas ja soojas vees, piisava hulga vaatamisväärsuste ja rohke kultuuriga, täis tänavakunsti ja ägedaid baare (leidsin ka esimese hea käsitööõllebaari) ning muidugi ka lihtsalt väga ilus, ent samas puhtam ja rahulikum kui Lissabon. Tagasi Lissaboni jõudes kuulasin veelkord Fábrica Braço de Pratas fado-t Ana Margarida esituses, mõlemad korrad olid mitmetest headest fado-elamustest parimad. Jaanipäeva tähistada ja ühikakaaslastega randa järgmisel päeval Jevgeni Prigožini seikluste jälgimise tõttu ei jõudnudki, mis on üks väheseid kahetsusi ja kordi, mil jätsin sotsialiseerumisele minemata. 


Järelejäänud paari nädala jooksul käisin mõnes Lissaboni piirkonnas kuhu veel polnud jõudnud, näiteks parlamendihoone ümbrus, Ajuda, Estrela ja Lapa trammi nr 25 abil, Tapada das Necessidades, käisin vaatamas “Asteroid City’t” (nagu meilgi ei dubleerita Portugalis filme) ja kuulamas Lissaboni Sinfonietta tasuta suvekontserti (Tartu kiituseks peab ütlema, et Vanemuise sümfooniaorkester tõmbab rohkem publikut 25 korda väiksemas linnas) ning mõned korrad tuttavate eestlastega tiksumas. Vaatamisväärsustest käisin veel Castelo dos Mouroses (kui 36-kraadises kuumuses mäkke ronimine ja natuke pilvevines vaade kõrvale jätta, siis väga tore koht), Museu Nacional da Arte Antigas, Aljube vastupanu ja vabaduse muuseumis, Gulbenkiani muuseumis ja selle aias toimuvatel suvekontserdtidel (mängiti peamiselt afrobeati ja lasti muuseumi tasuta sisse), tõllamuuseumis, São Vicente de Fora kloostris, Quinta da Regaleiras, Sintra rahvuspalees ja lennundusmuuseumis. Muidugi veel paar korda ka Praia da Tamarizil rannas ja niisama jalutamas ja parke nautimas. Täidetud said ka neli endale püstitatud jooksueesmärki: poolmaraton, trammi nr 28 marsruudi läbimine trammist kiiremini, kõigi 50 metroojaama külastamine (nendest umbes pooles sai käidud niisama jooksvalt, teisest poolest said head eesmärgid jooksmiseks) ning Eestist rohkem kõrguse kogumine, mis õnnestus Montemori “vallutamisega” 8. juulil. Meeldejääv kogemus oli ka kohe pärast seda tehtud mõnekümne kilomeetrine matk Palmelast Arrábida mägedesse ja tagasi Setúbali, mis näitas et Portugalis vist tõesti pole koledaid kohti. 


9.-14. juuli võõrustasin kolme lähimat sõpra Lissabonis, mis läheb samuti selle semestri kõrghetkede tabelisse. Sõitsime ühiselt rongiga Portosse, et paar päeva ka riigi teise linnaga tutvuda (samuti väga kaunis, ent Coimbra kuidagi “kõnetas” rohkem) ja tõusime sealt 17. juuli varahommikul õhku suunaga Kölni, kuhu sõbrad olid parkinud auto, et järgmisega kuue päevaga teha üks uhke road trip Baierimaa kaudu tagasi Eestisse ning tähistada kojusaabumist parimal moel ehk sauna ja suplusega järves Eesti valges öös. 


Numbritest rääkides käisin kõigis 17 Lissaboni rajooni omavalitsuses 6 korda ehk kord kalendrikuus ka kaugemal (seega jäi küllalt Portugali ka tulevaseks avastamiseks), tegin 3 suurepäraselt mägist matka, külastasin 19 muuseumi Lissabonis (ja veel mitmeid mujal), nägin 7 Portugali 17 UNESCO maailmapärandi nimekirja kantud paigast ja kulutasin Erasmuse peale kokku 6014€. Seega jääb üle vaid tänada Euroopa Liitu ja kõiki teisi asjaosalisi selle unustamatu kogemuse eest ja kõigile teatud möönduste kiuste soovitada midagi sarnast teha.


Ühikagängiga edukat Erasmust tähitamas (Caricaturas Bar, muuseas kõige odavam õlu (1,70€) mis mul leida õnnestus)

Surfamas haruldase pilvise ilmaga Costa da Caparical

Alfa Pendular Coimbrasse ehk rong nagu rong olema peab

See oli seal juba enne mind

Paço das Escolas, Coimbra ülikooli süda

Vaade lõunasse kellatorni otsast

Vaade kellatornist põhja

Portugali esimese kuninga Afonso Henriquese haud, Igreja de Santa Cruz

Coimbra (ülikooli) botaanikaaed

Penedo da Saudade, kuhu vilistlased panevad mõnikümmend aastat peale lõpetamist mälestuskive oma Coimbra-igatsusele

Igreja de São Salvador nähtuna Museu Nacional Machado de Castro aknast

Mosteiro de Santa Clara-a-Nova ristikäik, Portugali suurim

Mondego jõgi ja Coimbra ülalinn ülikooliga Pedro ja Inêse jalakäijate sillalt nähtuna


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

1. nädal: 20.02-26.02

Erasmusele minek on mul juba pikalt kavas olnud. Hüpe mugavustsoonist välja, teises riigis elamine ja sealse kultuuri tundma õppimine, keeleoskuse lihvimine, reisimine soojal maal ja see kõik Euroopa maksumaksja raha eest - mida veel tahta? Minu õppekava ja elukorraldusega sobis 2022/23 õppeaasta kevadsemester ka üsna hästi ja saatuse tahtel sai õpiräne sihtkohaks Lissabon. 2023. aasta alguseks oli õnnestunud ära korraldada majutus, õppeained ja üheotsapilet Tallinn-Zürich-Lissabon. Ausalt öeldes sellega struktureeritum/korralikum eeltöö piirduski. 20. veebruaril õhtupoolikul saabusin Lissaboni, maine vara ühes spordikotis ja seljakotis kaasas. Ülikoolilinnakusse jõudes põrkasin väravas kohe keelebarjääri otsa, ent see on jäänud ka seni ainsaks korraks, kus inglise keelest mingit kasu pole olnud. Siinne koordinaator võttis mu õnneks varsti kenasti vastu ja näitas ühikatoa kätte.  Ühikas ehk RECALL Residência Estudantil. Kuigi olin arvestanud ühe voodiga kaheses toas, selgus, et ühikah

7. nädal: 03.04-09.04

Esmaspäeval otsustasin lõpetada täiusliku ilma ootamise ja lihtsalt minna juba mõnd aega mõttes olnud matkale Sintrast Cabo da Rocale ehk Euroopa mandriosa läänepoolseimasse punkti. Teekonnaks kasutasin lehelt walksintra.com leitud rada läbi Sintra mägede rahvuspargi, mis oli tõesti väga maaliline. Leidus nii männimetsa, kitsaid külateid, farme ja kloostreid kui muidugi avaraid vaateid Atlandile ning Pena paleele. Täidetud sai ka lootus noppida puu otsast eksootiline vili, seda siis tänu tee ääres kasvanud aprikoosipuule. Pimedus hingas kuklasse, seega pidin pärast 11 kilomeetrit Casas Novasest bussi peale hüppama ja katkestama. Bussisõit tagasi alla Sintrasse raske jalaga bussijuhiga oli ka omaette kogemus. Kokkuvõttes oli sooja ilmaga kaunis looduses matkamine tugev dopamiinilaks.  Jooksin lennujaama servast Bairro de Angolasse, mis peab ütlema, vastas nimele. Nagu olen korduvalt näinud varemgi, on justkui väga heades asukohtades palju räämas maju, mis paneb Eestit hindama, siin vist

3. nädal: 06.03-12.03

Esmaspäeval sain teada, et ka Portugalis võib suure osa päevast sadada, samas oli see vist kolmas vihmane ilm enam kui kahe nädala jooksul, mis märtsi kohta on harjumatult ja meeldivalt kuiv. Administração da Aviação Civil loengus rääkis õppejõud oma kogemusest 1989. aastal Assooridel Santa Maria saarel toimunud lennuõnnetuse uurimisel (Independent Airi lend 1851). Loodetavasti jääbki see selliseks groteskseks kogemuseks, mille kuulmiseks (nii huvitav, kui see ka poleks) peab Eestist kaugemale minema.  Mainimata jäi, et eelmise nädala lõpus kasutasin esimest korda laundromati. Ühikas pole pesumasinaid ette nähtud, seega saab pesu pesemas käia üle tee, toetades kohalikku ettevõtlust viiekaga. Taoliste laundromatide rohkuse järgi otsustades (3 sellist on 600-meetrisel teel kämpusest poodi) ei kuulu pesumasin paljude korterite standardvarustusse.  Teisipäeval käisin esimeses muuseumis, Museu Arqueológico do Carmos ehk arheoloogiamuuseumis karmeliitide kloostri varemetes, mida pärast 1755.