Otse põhisisu juurde

1. nädal: 20.02-26.02

Erasmusele minek on mul juba pikalt kavas olnud. Hüpe mugavustsoonist välja, teises riigis elamine ja sealse kultuuri tundma õppimine, keeleoskuse lihvimine, reisimine soojal maal ja see kõik Euroopa maksumaksja raha eest - mida veel tahta? Minu õppekava ja elukorraldusega sobis 2022/23 õppeaasta kevadsemester ka üsna hästi ja saatuse tahtel sai õpiräne sihtkohaks Lissabon. 2023. aasta alguseks oli õnnestunud ära korraldada majutus, õppeained ja üheotsapilet Tallinn-Zürich-Lissabon. Ausalt öeldes sellega struktureeritum/korralikum eeltöö piirduski.

20. veebruaril õhtupoolikul saabusin Lissaboni, maine vara ühes spordikotis ja seljakotis kaasas. Ülikoolilinnakusse jõudes põrkasin väravas kohe keelebarjääri otsa, ent see on jäänud ka seni ainsaks korraks, kus inglise keelest mingit kasu pole olnud. Siinne koordinaator võttis mu õnneks varsti kenasti vastu ja näitas ühikatoa kätte. 


Ühikas ehk RECALL Residência Estudantil. Kuigi olin arvestanud ühe voodiga kaheses toas, selgus, et ühikahuvilisi oli piisavalt vähe, et saan kogu toa endale. 5 kuu eest (15.02-15.07, mis on ekamisessiooni ametlik lõpp) maksin 1463€. Tuba on lihtne, aga igati korralik - voodi, laud ja tool, riidekapp, külmkapp ja õhksoojuspump. Köök ja vannitoad on 8 toa peale ühised. Kui millegi üle üldse nuriseda, siis köögi, kus seadmed pole eriti korralikud ja kuhu kipub pidevalt tekkima laga (ühikas siiski). Kommunaalid ja internet on kõik hinna sees, samuti toa koristus kord nädalas ja ühisalade koristus tööpäeviti, seega sissekolimine ja elu on meeldivalt murevabad. Veidrusena leidsin ukselt nimesildi, kuhu oli kusagilt leitud valge-sini-must Eesti lipp. 


Kolmapäeval (22.02) oli Welcome Day vahetusüliõpilastele, kus täitsime natuke pabereid, saime tervituseks pisut ISECi nänni ja mängisime tutvumismänge. Kokku on meid 20, päritolumaad on Hispaania, Saksamaa, Türgi, Poola, ja Ungari. Neljapäeval saime kohtuda ka õppejõududega, enda viiest õppejõust nägin ainult ühte, seega kujunes see rohkem võimaluseks niisama lobiseda. 


Navegante metropolitano ehk Lissaboni ja lähivaldade ühine kuupilet oli esimese nädala põhivaenlane. Nimelt väljastab ülikool paberi, mille alusel saab alla 23-aastane tudeng sõita 40 euro asemel 30 euro eest. Kolmapäeval antud blanketil oli tekkinud näpuviga sünnikuupäevas, seega sain neljapäeval alles õige blanketi. Sellega tuleb minna ühte paarist metroojaamast kus on võimalik Navegante kaarti taotleda, õnneks on sobiv Campo Grande metroojaam umbes kilomeetri kaugusel. Jaamas saab täita portugali keelse blanketi (ehk ei tohi pastakat maha unustada), teha viie euro eest dokumendifoto ja maksta veel kuus eurot, et kaardile järgmisel tööpäeval järgi tulla. Muidugi saab kõige selle jaoks üksjagu sabatada ja lõpuks vaadata kuidas foto liimipulgaga blanketile liimitakse, kokkuvõttes Eestiga võrreldes äärmiselt bürokraatlik kogemus. Lisaks tuleb arvestada ka sellega, et kuupilet on pilet üheks kalendrikuuks, mitte järgmiseks 30 päevaks. Kuna üksikpilet maksab 1,65€, siis tasub siiski see kadalipp korra läbi teha, et ülejäänud aja muretult Lissabonis ja veel 17 lähemas vallas ringi sõita. 


Nädalavahetusel tähistasin teleprogrammi vahendusel vabariigi aastapäeva, mida oli pisut kummaline teha pärast äsja lühikeste pükste väel kenas rohelises pargis jooksmas käimist. Asukoha tõenäoliselt suurim pluss ehk Parque Quinta das Conchas e dos Lilases asub ülikoolilinnakust üle tee ja on eeskujulik roheala. Nagu ühel õhtul jõeni jalutades oma taldadega kogesin, on kesklinna üksjagu maad, aga õnneks on metroojaam umbes 500 meetri kaugusel ning samas kandis on ka poode (ning lennujaam on lähedal), seega üldiselt väga sümpaatne naabruskond elamiseks. Esimese nädala lõpust veel nii palju, et tegime eramuslastega esimese istumise Eramus Corneril ning pühapäeval käisin Eramus Life Lisboa (ELL) korraldatud reisil maalilisse keskaegsesse linnakesse nimega Óbidos (lisaks külastasime ka Atlandi rannikut ja Buddha Eden Gardenit).


Atlandi ookean, Foz do Arelho

Kohalik park

Eriti amatöörlik planespotting

Eramus Corner reede õhtul

Buddha Eden Garden

Óbidos

Óbidos

Óbidos

Óbidos


Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist

13.-14. nädal: 26.05-04.06

  Madeira oli tõeline paradiisisaar ja see reis minu jaoks Erasmuse kõrghetk ja väärt iga viimset eurot 480st, mis selle peale kulus. Eelkõige jäävad meelde vapustavalt ilusad maastikud, aga ka hea seltskond, täiuslik ilm, Fiat Panda ja korteri mugavused ja palju muud. Vahepealsed kaks Virumaa metsatukkades veedetud nädalat olid seega parajaks kontrastiks, aga tuli üle saada ning samas oli tegelikult hea meel koduigatsuse teket ennetada. Igatahes lendasin 26. mail tagasi Lissaboni Zürichi kaudu, kus tegin samuti paaritunnise jalutuskäigu. Nii Zürich kui Frankfurt olid oma saksa korrapära ja läbimõeldusega heaks vahelduseks Lissaboni kohatisele kaootilisusele ning külastaksin neid meeleldi pikemaltki.  Sisuliselt järgmised viis päeva midagi kuigi olulist ei teinudki, tuli vahepealset äraolekut tasa teha, unevõlg tagasi maksta ja õppida (või õigemini üritada õppida). Esimesel õhtul pärast naasmist sain taas kogeda, kui oluline on portugallaste jaoks jalgpall, sest Benfica oli ju...

15.-16. nädal: 05.06-18.06

  Nende nädalate põhilised tegevused olid õpingutega ühele poole saamine ja Lissaboni kaitsepühakute puhul peetavad peod ehk Festas de Lisboa/Santos Populares. 5. juunil oli Administration of Civil Aviation aines test, mis koosnes vaid 14 valikvastustega küsimusest, tegin detailides paar viga, aga õppejõud lubas need lahkesti ära parandada , seega selle ainega läks väga lihtsalt. Järgmisel päeval esitlesin oma raportit Human Resources Managementi õppejõule, mis läks igati edukalt ja sain vabaks juba üle nädala pea kohal ähvardanud prokrastineerimise kirvest. Reedel, 9. juunil oli järjekord Air Navigationi käes, kus oli samuti väga tudengisõbralik test tänu avatud materjalidele, seega sain kõik oma vastused üle kontrollida. Ainuke kriitika on vist see, et sain terve semestri teise poole slaidid kätte alles nädal enne testi, mis oleks suletud materjalidega testi puhul õppimise küllaltki raskeks teinud. Proovisin käia ka Administration of Civil Aviationi hüvastijätuloengus, aga et õpp...

17.-21. nädal: 19.06-22.07

  Edasi jäi üle lihtsalt nautida Portugali ja suve. 19. juunil tegime poolakaga veel ühe surfamiskatse ja järgmisel päeval tegime kogu ühikagängiga viimase suure õhtu linna peal, sest esimesed meist pidid juba jaanipäeva paiku ära lendama.  21.-23. juuni veetsin ülikoolilinnas Coimbras, paaritunnise rongisõidu kaugusel. Teel sinna sain sõita kiirrongiga, mis oli väga äge kogemus, kahjuks ei ole Portugali raudteede seisukord piisavalt hea, et rong oleks saanud rohkem kui väikse lõigu 220 km/h sõita. Ööbimiseks kasutasin Pousada da Juventude’i, väga mõistliku hinnaga noortehosteli. Coimbras veetsin kaks ja pool päev, kuigi oleks võinud rohkemgi, sest linn puges kiiresti südamesse, võimalik ka et tänu rohketele paralleelidele Tartuga. Coimbra oli meeldivalt kompaktne, tänu Portugali vanimale ja parimale ülikoolile igati tudengihõnguline, maalilise (ja vahelduseks normaalses suuruses) jõe kaldal, mis andis võimaluse ujuda magedas ja soojas vees, piisava hulga vaatamisväärsuste ja ...